Muzeum Narodowe, Warszawa, Polska

Pochód zbójników

Historia twórczości Władysława Skoczylasa jest w pewnym sensie historią katastrofy twórczej, która w połączeniu z przypadkiem doprowadziła do objawienia geniuszu i stworzenia nowego silnego nurtu artystycznego w sztuce polskiej.

Zapora rośnie. Rożnów

Rafał Malczewski (1892 – 1965) był malarzem i pisarzem. W latach 1910 – 1915 studiował w Wiedniu. Uczęszczał na zajęcia z architektury, filozofii oraz agronomii. W świat sztuki wprowadził go ojciec, jeden z najwybitniejszych artystów polskich przełomu XIX i XX wieku, Jacek Malczewski (1854 – 1929). W pierwszych latach działalności twórczej syn pozostawał pod wpływem ojca.

Spotkanie

Wystawa twórczości Bolesława Cybisa (1895–1957), zorganizowana w 2002 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie, słusznie uznawana jest za taką, która wydobyła z zapomnienia dorobek jednego z ciekawszych artystów działających w Rzeczypospolitej w okresie międzywojennym. Naświetliła nie tylko jego twórczość i koleje życia w Polsce, po przyjeździe do Warszawy w 1923 roku. Odsłoniła także jego działalność, twórczość i codzienną egzystencję w Konstantynopolu, zarysowując tym samym sylwetkę jednego z bardziej kosmopolitycznych artystów tamtego czasu.

Strony

Grantodawcy

Logotyp programu Kultura Dostępna oraz Narodowego Centrum Kultury
Wschodzący Białystok - logotyp miasta Białystok
Żubr - logotyp Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego