PRERENESANS

Tysiącletnie Królestwo

            Hieronim Bosch urodził się prawdopodobnie w roku 1453 w `s-Hertogenbosch. Całe życie spędził w tym mieście w Północnej Brabancji (obecnie południowa Holandia). Zmarł w nim w roku 1516. Końcówce nazwy miastu, w którym żył Bosch, zawdzięcza swój przydomek. Naprawdę nazywał się van Aken. Życie Hieronima Boscha przypada na okres, gdy na południu Europy żyje inny wielki malarz tej epoki przełomu średniowiecza i renesansu – Leonardo do Vinci. Urodzony w roku 1452, zmarły w 1519. Zestawienie to pokazuje jak trudne i niekiedy sztuczne bywa ścisłe określenie granic pomiędzy epokami.

Sąd Ostateczny

            Wprowadzeniem do twórczości Hansa Memlinga dla wielu Polaków jest często spotykane stwierdzenie, że Sąd Ostateczny eksponowany obecnie w Muzeum Narodowym w Gdańsku jest obok Damy z gronostajem Leonadra da Vinci i Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta jednym z najcenniejszych obrazów w zbiorach polskich. Z uwagi na powyższy fakt zmieniono formułę zaprezentowania życia i dzieł tego artysty. Punktem wyjścia będzie wczesne,  wybitne, dostępne w Polsce dzieło.

Zdjęcie z krzyża

            Rogier van der Weyden uchodzi na najsłynniejszego, obok Jana van Eycka, malarza niderlandzkiego XV wieku. O jego życiu zachowało się niewiele przekazów pisanych. Urodził się około roku 1399 w Tournai. Był synem bogatego wytwórcy noży. Ożenił się w roku 1426 z  Elisabeth Goffaert, córką zamożnego szewca. Od 1427 do 1431 pracował w warsztacie Roberta Campina w Tournai. Od roku 1435 przebywał w Brukseli, gdzie w 1436 uzyskał stanowisko malarza miejskiego. Żył dostatnio. Inwestował w nieruchomości.

Strony

Grantodawcy

Logotyp programu Kultura Dostępna oraz Narodowego Centrum Kultury
Wschodzący Białystok - logotyp miasta Białystok
Żubr - logotyp Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego