BAROK

Las Meninas

Najbardziej znany obraz Velázqueza, uważany często za najbardziej tajemnicze dzieło w historii sztuki, znajduje się w Muzeum Prado w Madrycie. To „Las Meninas” – „Panny dworskie” namalowany w 1656 roku.

 

Dzieło to jest ogromne – zostało namalowane farbami olejnymi na płótnie o wymiarach 318 na 276 cm, a pierwotnie było podobno jeszcze większe. W wyniku uszkodzenia w pożarze w 1734 roku obraz miał bowiem zostać obcięty z obu stron o ok. 50 cm – stąd przycięta postać pazia znajdującego się po prawej stronie kompozycji.

 

Papież Innocenty X

W 1649 roku Velázquez wyruszył w drugą w swym życiu podróż do Włoch. Był już wtedy artystą dojrzałym – miał 50 lat. Król wysłał go do Italii z misją dyplomatyczną do papieża Innocentego X. Artysta-dyplomata ma zakupić dzieła sztuki, oryginalne obrazy i starożytne rzeźby, które można było znaleźć w Rzymie. Malarz podróżował w towarzystwie don Jaime’a Manuela de Cardenasa, który z kolei miał odeskortować z Trento narzeczoną króla, Mariannę Austriacką.

 

Złożenie do grobu

Caravaggio, a właściwie Michelangelo Merisi da Caravaggio (1571-1610) był postacią niezwykle barwną i pełną sprzeczności. Z jednej strony malował wspaniałe obrazy religijne dla najważniejszych kościołów Rzymu, z drugiej – prowadził burzliwe, awanturnicze życie, dopuszczając się nawet morderstwa. Był artystą genialnym, pracującym niezwykle szybko, malującym bezpośrednio na płótnie bez rysunku przygotowawczego, studiów postaci czy nawet szkicu. Jednocześnie niemal każda z jego prac wywoływała skandal, często przysparzając mu wrogów.

 

Strony

Grantodawcy

Logotyp programu Kultura Dostępna oraz Narodowego Centrum Kultury
Wschodzący Białystok - logotyp miasta Białystok
Żubr - logotyp Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego