Kraków, Polska

Pałac Sztuki - gmach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych

Franciszek Mączyński, młody Polski architekt mając zaledwie 24 lata w 1897 roku zgłasza do konkursu swój projekt gmachu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, łączący elementy antycznej architektury z obiegającym budynek secesyjno-symbolicznym fryzem zaprojektowanym przez Jacka Malczewskiego i wygrywa zdobywając przy tym duży rozgłos, a jego efektowne dzieło zostaje zrealizowane w roku 1901.

Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa

Franciszek Mączyński urodził się w 1874 r. w Wadowicach, zmarł w Krakowie w roku 1947. Był polskim architektem i konserwatorem zabytków. Swoje studia rozpoczął w 1892 r. w Państwowej Szkole Przemysłowej w Krakowie, rozwijając umiejętności pod kierunkiem Sławomira Odrzywolskiego, a po szkole kontynuował pracę w jego biurze projektowym. Od 1897 r. współpracował z Tadeuszem Stryjeńskim. Wygrywając konkurs na projekt siedziby Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, inspirowany wiedeńskim pawilonem „Secesji”, a zrealizowanym w 1901 r. uzyskał rozgłos i sławę.

Kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

W 1595 roku król Zygmunt III objął patronat i obowiązki głównego fundatora budowy kościoła jezuitów w Krakowie. Niedługo później, w Rymie, powstał plan świątyni (jego autorstwo wiązane jest z Giovannim de Rossis, generalnym nadzorcą budowli jezuickich), a w 1597 roku położono kamień węgielny pod jej budowę. Pracami kierował wówczas Józef Brizio, budowniczy związany z zakonem jezuitów i nadzorujący przebieg realizacji wielu innych świątyń jezuickich na terenie Rzeczypospolitej. Jego obowiązki blisko dwa lata później przejął Giovanni Maria Bernardoni.

Grantodawcy

Logotyp programu Kultura Dostępna oraz Narodowego Centrum Kultury
Wschodzący Białystok - logotyp miasta Białystok
Żubr - logotyp Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego